Wakacje w świetlicach wiejskich w Miejscu i w Bachowicach

Tegoroczne wakacje w świetlicach wiejskich zapowiadały się niezwykle ciekawie, gdyż oprócz planu zajęć, bogatego w różne atrakcje oraz spotkania, zaplanowane były również wycieczki i imprezy dla dzieci spędzających wakacje w Gminie Spytkowice, zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury. Świetlica podczas wakacji w Miejscu czynna była w poniedziałki, środy i piątki, natomiast świetlica w Bachowicach we wtorki, czwartki i również piatki. Zarówno na jednej jak i drugiej świetlicy w zajęciach brało udział dużo dzieci. Średnia osób uczęszczających na zajęciach wynosiła powyżej 15 dzieci w wieku 6 - 14 lat. Często również odwiedzały nas maluchy ze swoimi rodzicami bądź dziadkami.

Od początku wakacji, o ile pogoda nam na to pozwalała, byliśmy częstymi bywalcami podwórka oraz placu zabaw znajdującego się przy świetlicach. Wówczas, zabieraliśmy ze sobą piłki, skakanki, hula-hop i badmintona. Najpierw dzieci spędzały czas na placu zabaw, zjeżdżając na zjeżdżalni, huśtając się na huśtawkach, itp., a potem odbyły się zabawy ruchowe z wykorzystaniem skakanek i piłek. Bardzo często zajęcia kończyły rozgrywki drużynowe w mini piłkę nożną, ręczną a przede wszystkim w "Zbijaka". Jedną z ulubionych zabaw dzieci na świeżym powietrzu były również "Podchody". Ta świetna zabawa potrafiła łączyć wszystkie dzieci (nie zważając na zróżnicowanie wiekowe) i wspólnie tworzyły zgraną jedność. Będąc przy zajęciach ruchowych, warto wspomnieć o częstych mini turniejach sportowych, organizowanych zarówno na świeżym powietrzu jaki i na sali świetlicowej.

Kolejnym punktem jaki na każdych zajęciach staraliśmy się realizować, były zajęcia plastyczno-techniczne. Zgodnie z przygotowanym przez wychowawcę planem, wykonywano różne rysunki, prace oraz modele techniczne. Najczęściej wykorzystywano do tego farby, papier kolorowy, kolorową bibułę, klej, plastelinę itp. Były również zajęcia, gdzie dzieci musiały tworzyć prace np. z masy solnej, materiałów naturalnych tj. makarony, ryż, kasza, kawa itp. Prowadzone były zajęcia łączone tj. zajęcia edukacyjno-ruchowe np. "Wędrówki z mapą". Dzieci przygotowywały mapę swojej okolicy, wyznaczaliśmy dany punkt, gdzie zgodnie z nią musieliśmy dotrzeć. Tego typu zajęcia miały na celu pobudzić u dzieci wyobraźnię przestrzenną oraz nauczyć jak ważna jest dokładność.

Nieodzowną częścią zajęć wakacyjnych były przygotowane przez opiekuna różnego rodzaju konkursy. W tym roku odbyło się ich bardzo dużo, np.: "Jaka to melodia" - konkurs muzyczny, indywidualny; "Kalambury" - konkurs towarzyski, drużynowy; "Tor przeszkód" - konkurs sportowy, drużynowy; "Letnia łąka" - konkurs plastyczny, indywidualny; "Szansa na sukces"; "Mam talent"; "Mini turnieje sportowe" itp. Istotną informacją o której możemy z dumą wspomnieć drużyny ze świetlicy w Bachowicach i w Miejscu zdobyły I i II miejsce podczas gminnego turnieju świetlic. Nasze treningi oraz wysiłek zostały docenione oraz nagrodzone.

Na półmetek wakacji zorganizowana została dyskoteka, podczas której wszyscy dobrze się bawili: taniec z balonem, na gazecie, czy krzesełka. Panowała miła atmosfera przy świetnej muzyce, do której dzieci tańczyły. Odbyło się również pieczenie kiełbasek na ognisku. Dzieci z uśmiechem na twarzy zjadały pyszne kiełbaski. Wykonywaliśmy również desery i sałatki owocowe.

Wspominając przebyte już wakacje, nie można pominąć ważnych spotkań w jakich uczestniczyły dzieci. Zarówno na świetlicy w Miejscu jaki w Bachowicach zorganizowane zostały warsztaty z Paniami z Kół Gospodyń Wiejskich z Miejsca i Bachowic. Gościliśmy również w progach naszych świetlic ważnych Gości. Byli to m.in. Pan kierownik ZUK-u, Policjant oraz Strażak. Dzieci miały okazję bliżej poznać ważne i odpowiedzialne zawody jakie wykonują osoby dorosłe. Były to momenty, które sprawiały, że nie jeden wychowanek stawiał sobie pytanie" Kim będzie w przyszłości?"

Czas spędzony w czasie wakacji w świetlicy w Miejscu i Bachowicach okazał się czasem w pełni wykorzystanym. Dzięki dobrze wyposażonym świetlicom, mogły pograć w różne gry planszowe, stołowe. Zajęcia sprawiły, że dzieci się nie nudziły, w bardzo aktywny sposób uczestniczyły w przygotowanych zajęciach. Był to również czas, w którym zacieśniały się więzi koleżeńskie oraz powstawały nowe przyjaźnie. Zajęcia zostały uwiecznione na zdjęciach znajdujących się poniżej. Zapraszamy do oglądania!!Fotogaleria

Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach 2011 © switchprojekt