Wakacyjny wyjazd do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu

W piątek 24 lipca dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe i nie tylko wraz z opiekunkami wybrały się na wycieczkę do Leśnego Parku Niespodzianek do Ustronia. Leśny Park Niespodzianek to miejsce, które warto odwiedzić. Znajduje się w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim i jest on jedynym w swoim rodzaju parkiem, który daje możliwość spędzenia czasu dla całych rodzin, grup zorganizowanych w różnym przedziale wiekowym i pojedynczych gości. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją.

Przed godziną 8.00 przyjechał po nas autokar i udaliśmy się w podróż, która przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Po prawie dwugodzinnej jeździe dotarliśmy na miejsce, a Ustroń przywitał nas piękną pogodą. Po przekroczeniu bramy parku i zaopatrzeniu się w specjalną karmę do karmienia zwierząt czekaliśmy na Pana przewodnika, który oprowadził nas po parku i w skrócie opowiedział o zwierzętach które tam żyją. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających i które to można karmić z ręki, dzieci były zachwycone. W zagrodach zobaczyliśmy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Ale bez sprzecznie największą atrakcją parku są sokolarnia i sowiarnia. W obu tych miejscach mieszkają specjalnie szkolone ptaki drapieżne i sowy, które o określonych porach i pod opiekom wykwalifikowanych sokolników demonstrują swoje piękno w swobodnych lotach nad naszymi głowami. Dzieci podziwiały loty skrzydlatych drapieżników (orła, sokoła, myszołowa i jastrzębia), prosto z rękawicy sokolnika, nad głowami widzów i ich powrót na zawołanie opiekuna. Ponadto zapoznali się z budową, trybem życia i sposobem polowania ptaków drapieżnych.

Po pokazach dzieci mogły miło spędzić czas w kompleksie rekreacyjno - wypoczynkowym, na który składał się plac zabaw m.in. z trampoliną, huśtawkami i karuzelą oraz basenem z mnóstwem kolorowych piłeczek. W Alei Bajkowej, w specjalnych domkach można było zobaczyć postacie z ulubionych bajek np. Bolka i Lolka, Pszczółkę Maję z przyjacielem Guciem, Kota w butach i wiele innych.

Po czasie spędzonym na placu zabaw, zjedzeniu lodów i przekąsek oraz zakupie pamiątek udaliśmy się w stronę wyjścia. Niechętnie żegnaliśmy to miejsce, które dostarczyło nam wielu wrażeń i wzbogaciło naszą wiedzę o przyrodzie. Ale niestety czas szybko płynie, a co dobre szybko się kończy i musieliśmy wracać do domu. Do Spytkowic dodarliśmy na godzinę 16.30, mimo zmęczenia wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi.

Bernadetta Balcer-SzarekFotogaleria
Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach 2011 © switchprojekt