Sprawozdanie z pracy świetlicy wiejskiej w Półwsi

lipiec 2016 r.
4 i 7 lipca

Na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się jak możemy wykorzystywać surowce wtórne. Wyjaśniliśmy sobie pojęcie recyklingu oraz konieczność dbania o przyrodę. Uczestnicy dowiedzieli się jaki związek z ekologią ma oszczędzanie wody czy prądu. Wykonaliśmy z plastikowej butelki kwiatka w doniczce. Przeprowadzono również turniej z wiedzy o ekologii i o sposobach wykorzystania surowców wtórnych.

11 i 14 lipca

Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie znane nam żywioły oraz sposoby na ich wykorzystanie. Odbyła się pogadanka na temat zagrożeń jakie mogą ze sobą nieść. Po podziale uczestników na grupy wykonaliśmy latawce. Przy ich wykonaniu szczególną uwagę zwrócono na właściwe połączenie poszczególnych elementów i dokładność wykonania konstrukcji. Uczestnicy zmagali się również z konkurencją umysłową ćwiczącą pamięć.

25 i 26 lipca

W czasie zajęć odbywały się kalambury. Uczestnicy wspólnie wykonali również grę planszową ustalając poszczególne reguły. Mieli okazję je sprawdzić jako gracze. W czasie zajęć przeprowadzono również grę polegającą na podawaniu nazw rzeczy, czynności, roślin i zwierząt rozpoczynających się od podanej litery.

27 i 28 lipca

Zajęcia te zostały poświęcone przybliżeniu uczestnikom budowy i działania Układu Słonecznego. Dowiedzieliśmy się na czym polega zjawisko dnia i nocy, zorzy polarnej, pełni księżyca. Przeprowadziliśmy doświadczenie , które pokazało nam dlaczego czasem widzimy cały księżyc , a czasem tylko jego fragment. Wspólnie wykonaliśmy makietę Układu Słonecznego. Poszczególne planety zostały wykonane z masy solnej , natomiast naszą najważniejszą gwiazdą, stała się żarówka.sierpień 2016 r.
1,4 sierpnia

Po zapoznaniu się z budową i działaniem Układu słonecznego postanowiliśmy przybliżyć sobie życie i wygląd naszej planety , gdy panowały na niej dinozaury. Po obejrzeniu cyklu filmów edukacyjnych już znamy różne gatunki tych "strasznych bestii". Wiemy , że niektóre były wyłącznie roślinożerne przypominające wielkie jaszczury oraz mięsożerne. Wśród nich najbardziej znany Tyranozaur osiągający 13 metrów i ważący 6 ton. Kolejnym etapem zajęć było wykonanie w grupach makiet przedstawiających środowisko życia 70 milionów lat temu i umiejętność zachowania proporcji poszczególnych elementów.

8,11 sierpnia

Na zajęciach postanowiliśmy wykonać obrazy przedstawiające kwiaty czy owoce. Do wykonania prac wykorzystaliśmy arkusze styropianu i bibułę. Uczestnicy za pomocą wykałaczek wciskali kawałki bibuły do styropianu na którym wcześniej przygotowany był szkic. Dzięki temu powstawały piękne obrazy które tworzą swoistą galerię. W trakcie zajęć nie zabrakło również rozrywki intelektualnej w postaci gry pamięciowej.

18 sierpnia

Na zajęciach uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę podczas gry polegającej na podawaniu nazw rzeczy, roślin, zwierząt, przymiotników zaczynających się od wskazanej litery. Udaliśmy się również do Centrum Sportu i Rekreacji w Ryczowie.

22, 25 sierpnia

Tym razem nasz czas na zajęciach postanowiliśmy poświęcić teatrowi. Przybliżyliśmy sobie tajniki zawodu aktora. Naszej uwaga skupiła się na teatrze marionetek. Po obejrzeniu cyklu filmów przedstawiających tę niezwykle trudną sztukę wykonania i posługiwania się marionetkami podzieliliśmy się zadaniami niezbędnymi do wykonania prawdziwego teatru marionetek. Powstała efektowna scenografia ,a uczestnicy zajęli się wykonywaniem marionetek z masy solnej.

29 sierpnia

Uczestnicy podczas zajęć malowali wykonane marionetki oraz wykonywali stroje dla poszczególnych postaci. Sądząc po ich wyglądzie to będzie bajka o "Czerwonym Kapturku" .wakacje swietlica Polwies   wakacje swietlica Polwies   wakacje swietlica Polwies   wakacje swietlica Polwies   wakacje swietlica Polwies   wakacje swietlica Polwies   wakacje swietlica Polwies   wakacje swietlica Polwies  


Fotogaleria
Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach 2011 © switchprojekt