Sprawozdanie z pracy świetlic wiejskich w Spytkowicach i Miejscu

lipiec

Zajęcia w świetlicy w Miejscu i Spytkowicach odbywały się od 4.07.2016r. w wymiarze 6 godzin tygodniowo dla każdej placówki. W miesiącu lipcu do świetlicy w Miejscu zapisało się 16 dzieci, natomiast w Spytkowicach - 17 dzieci.

Wszystkie zajęcia rozwijały zainteresowania i zdolności uczestników. Pierwsze zajęcia miały charakter zapoznawczo - integracyjny. Wszyscy wyrazili swoje oczekiwania podczas zajęć a także obszary nauki i sztuki, które są dla nich interesujące. Zgodnie z tym został ustalony plan na cały miesiąc. Z racji pokrycia się zdań dzieci w obu świetlicach, realizacja tematów była taka sama w obu placówkach.

Miesiąc upłynął mając na celu rozwój umiejętności plastycznych oraz motoryki małej uczestników świetlicy. Drugie zajęcia miały na celu rozwinięcie technik malowania kredkami. Umiejętność rozwijano za pomocą kolorowanej, wykreślanej, zadań z łączeniem kropek w celu uzyskania rysunku, a także tworzeniu własnych dzieł. Kolejne zajęcia dotyczyły wycinania figurek 3D. Wszyscy otrzymali wcześniej przygotowane szablony zwierząt, które następnie wycinali, składali lub sklejali i ozdabiali. Kolejnym etapem była próba stworzenia własnego szablonu, który urozmaicał już stworzone prace. Następne zajęcia to wyklejanie. Najpierw wszyscy wycinali konfetti za pomocą dziurkaczu biurowych a także dziurkaczy dla dzieci z różnymi wzorami. Tworzono także papierki do wyklejania itp. Następnie wyklejano kolorowanki lub tworzono własne dzieła. Piąte zajęcia dotyczyły sztuki malowania farbami. Dzieci uczyły się łączenia barw w celu uzyskania wyjątkowych odcieni, kolorów. Przedmiotem malowania zostały wydrukowane kolorowanki z ulubionymi bohaterami dzieci lub prace własne.

Spora grupa wyraziła zainteresowanie robieniem figurek z masy solnej. Stąd zajęcia poświęcone temu tematowi. Dzieci uczyły się, jak robi się masę solną, jakie są proporcje wszystkich składników oraz jaką konsystencję powinna ona mieć. Później tworzyli różnego rodzaju figurki, czekali na ich wyschnięcie a następnie ozdabiali farbami czy innymi wyjątkowymi narzędziami artystycznymi. Następne zajęcia to łączenie technik, których dzieci się wcześniej nauczyły. Malowanie pastelami, kredkami i flamastrami rozwinęło zdolności konturowania, cieniowania czy mieszania barw.

Ostatnie zajęcia w świetlicy w Miejscu to na początki zrobienie bibułowych motyli, a później dzień gier i zabaw (zgodnie z aspiracjami dzieci) - zabawy na placu zabaw, w piaskownicy, mecz piłki nożnej i różnego rodzaju zabawy ruchowe. W świetlicy w Spytkowicach zajęcia upłynęły pod tematem robienia motyli z bibuły i figurek z plasteliny.

Ostatnia godzina każdych zajęć to zabawy ruchowe, w celu dostarczenia dzieciom odpowiedniej porcji aktywności fizycznej.

Każde zajęcia odznaczały się znaczną frekwencją. Dzieci zainteresowane zajęciami zapraszały swoich kolegów, stąd tendencja wzrostowa jeśli chodzi o ilość zapisanych dzieci.


sierpień

W miesiącu sierpniu liczba dzieci w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła następująco - w świetlicy w Miejscu zapisane było 21 dzieci, natomiast w Spytkowicach - 20. Wszystkie zajęcia odbywały się w wymiarze 3 godzin, 2 razy w tygodniu w każdej ze świetlic. Poniżej przedstawione zostaną tematy i zajęcia realizowane z dziećmi.

Do rozwiniętych u dzieci zdolności plastycznych dołączono zdolności motoryki dużej oraz radzenia sobie w terenie, poza świetlicą.

Pierwszym tematem była aktywność na dworze. Zorganizowane zostały gry i zabawy dostosowane do możliwości dzieci. Szczególną uwagę przywiązano do zabaw sprawnościowo-koordynacyjnych. Wykorzystano również place zabaw w obu miejscowościach. W trakcie zajęć dzieci brały udział w grach na orientację, zwinność, szybkość czy spostrzegawczość. Dzięki temu rozwijana została motoryka duża. Na tego typu zajęcia poświęcono 6 godzin, w odmiennych tygodniach zajęciowych.

Kolejne zajęcia poświęcone zostały sztuce składania papieru, czyli origami. Dzieci tworzyły różnego rodzaju maski, zwierzaki, ramki czy pudełeczka. Wszyscy zaczynali na najprostszych formach (czapki, rybki), a kończyli na wysublimowanych pomysłach oraz arcydziełach.

Następnym tematem została wiklina z papieru. Otwierało to horyzonty dzieci na wykorzystywanie starych gazet i możliwość ich ponownego wykorzystania. Do całej zabawy oprócz samodzielnego robienia wikliny i plecenia koszyków, misek itp. dołączona została pogadanka na temat ochrony drzew, samego procesu tworzenia papieru a także historii tego materiału.

Na życzenie dzieci odbyły się jeszcze 2 zajęcia plastyczne (łączny wymiar 6 godzin w każdej świetlicy), na których zajmowano się kolejno robieniem wyklejanek i wydzieranek, obrazków z bibułowych kulek oraz pracami z masy solnej, gdyż w poprzednim miesiącu cieszyło się to ogromnym zainteresowaniem najmłodszych.

Z dużą aprobatą spotkały się zajęcia pt. Kino Letnie. Dzieci samodzielnie mogły zrobić popcorn w specjalnej maszynce, wybrać film, zjeść chrupki kukurydziane. Seans dobył się za pomocą rzutnika i dużego ekranu. Kto chciał mógł potem pomalować kolorowanki z danego filmu.

Kolejne zajęcia odbyły się w formie wycieczki. W świetlicy w Spytkowicach wszyscy wybrali się za zamek oraz w okolice stawów, aby znaleźć różnego rodzaju ptactwo wodne, rośliny i zjeść drugie śniadanie na powietrzu. Z kolei dzieci z Miejsca wzięły udział w wycieczce z dwoma opiekunami. Jedna grupa z ratownikiem medycznym (starsze dzieci) wybrały się na wycieczkę na rolkach, natomiast druga grupa (młodsze dzieci) taką samą trasą szukały zwierząt i roślin przy pomocy lup i lornetek.

Ostatnim tematem były kulinaria. Dzieci w Miejscu same przygotowywały ciasteczka i babeczki, a następnie je dekorowały i zjadały. Dzieci ze Spytkowic musiały ograniczyć się do dekorowania wcześniej przygotowanych przeze mnie ciasteczek oraz babeczek. Wszyscy byli zachwyceni.

Trzecia godzina każdych zajęć to gry i zabawy ruchowe w celu zapewnienia dzieciom odpowiedniej dawki gimnastyki.

Na koniec z prowadzonych z dziećmi i rodzicami rozmów wynikło, iż wszyscy byli bardzo zadowoleni z zajęć prowadzonych w ramach świetlicy, ich tematyki oraz kreatywnego podejścia zarówno dzieci jak i prowadzącej. Wyrazili też chęć uczestniczenia w zajęciach podczas kolejnych wakacji.wakacje swietlica Miejsce   wakacje swietlica Miejsce   wakacje swietlica Miejsce   wakacje swietlica Miejsce   wakacje swietlica Miejsce   wakacje swietlica Miejsce   wakacje swietlica Miejsce  


Fotogaleria
Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach 2011 © switchprojekt