Ferie w świetlicach - Bachowice i Miejsce

Od 30 stycznia do 10 lutego w świetlicy wiejskiej w Bachowicach i w Miejscu odbywały się zajęcia, mające na celu zorganizowanie czasu wolnego dzieciom podczas ferii zimowych. W pierwszym tygodniu uczestnicy, dzięki wspólnym grom i zabawom integracyjnym mogły się ze sobą poznać. Dzieciakom najwięcej radości sprawiały gry pt; "Pędzące żółwie" oraz "Owczy pęd" oraz zabawy: "Sałatka owocowa", "pomidor" z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanza. Nie obyło się bez prac plastyczno - technicznych, w których dzieci chętnie wykonywały ozdoby karnawałowe, czapeczki oraz maski. W kolejnych dniach odbył się konkurs Mini Playback Show, w którym naśladowaliśmy sławnych artystów, między innymi: Sylwię Grzeszczak, Łukasza Mroza oraz Joanne Klepko. Jury wyłoniło zwycięzcę i wręczyło upominki.

W drugim tygodniu ferii dzieci tworzyły prace plastyczne pt. "Zimowe pejzaże" z użyciem waty, białej farbki, pasty do zębów. Świetnie się bawiliśmy malując twarze, dzięki czemu na świetlicy spotkać można było lwy, kotki, piraci, dinozaury. Na zakończenie ferii zorganizowaliśmy zabawę taneczną wybierając Miss i Mistera. Uśmiech na twarzach dzieci towarzyszył im przez cały ten okres.ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017  


Ferie w świetlicy - Półwieś

30.01 Temat: Co my wiemy o zimie? (turniej z wiedzy przyrodniczej)
Podczas zajęć rozmawialiśmy o cechach charakterystycznych zimy i o sposobach zwierząt na radzenie sobie z przetrwaniem tej trudnej pory roku. Uczestnicy wykonali zimową grę planszową w której jedna z zasad wymagała odpowiedzi na pytania przyrodnicze związane z tą właśnie porą roku. Dowiedzieli się o czym śni niedźwiedź, co zimą robią wilki, a także dlaczego w zimie należy pomagać ptakom.
02.02 Temat: Zimowe dyscypliny sportowe?
Sporty zimowe to dyscypliny do których przeprowadzenia niezbędny jest mróz i śnieg. Na zajęciach przypomnieliśmy sobie jakie to mogą być dyscypliny np.: narciarstwo, saneczkarstwo, hokej na lodzie. Po rozwiązaniu krzyżówki z hasłem postanowiliśmy wykonać z surowców wtórnych narciarza.
6.02 Temat: Turniej zimowych zabaw
Uczestnicy zajęć wzięli udział licznych konkurencjach i zabawach. Na początku podzieliliśmy się na drużyny których uczestnicy rozwiązywali zagadki o zwierzętach, postaciach ze znanych bajek, czy rozpoznawali tytuły wierszy po przeczytaniu wybranego fragmentu. Odbyły się konkurencie zręcznościowe w których zawodnicy pokonywali tory przeszkód oraz budowali wieżę z klocków. Wszyscy wykazali się wiedzą i sprytem za co zostali nagrodzeni.
9.02 Temat: Świat w zimowej szacie?
Na zajęciach wykonaliśmy pracę plastyczną: "Zima wokół mojego domu". Na arkuszu brystolu przyklejaliśmy papierowe elementy. Łączyliśmy różne techniki plastyczne. Po zakończeniu pracy plastycznej postanowiliśmy przeprowadzić trening pamięci grając w "Super pamięć".

ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017  


Ferie w świetlicy - Ryczów

31.01 Temat: Pudełko na skarby (warsztaty plastyczne)
Uczestnicy w trakcie zajęć oklejali kolorowym papierem pudełka i ozdabiali według własnego pomysłu. Przyklejali różne motywy i odrysowywali wzorki z szablonów. Pomysłowości nie było końca. Wszystkie pudełka prezentowały się znakomicie. Po skończonych pracach odbyły się zabawy z chustą Klanza. Uczestnicy musieli wykazać się zręcznością i szybkością.
3.02 Temat: Zajęcia kulinarne: muffinki.
W trakcie zajęć uczestnicy dobierali składniki, ważyli je i mieszali w określonych proporcjach. Po połączeniu składników "suchych" z "mokrymi" i wymieszaniu powstało ciasto, które wlewaliśmy do foremek. Jeszcze tylko pieczenie i możemy zajadać. W trakcie oczekiwania na nasze wypieki zobaczyliśmy jak wygląda piec kaflowy na którym kiedyś gospodynie przygotowywały posiłki i kilka innych urządzeń których w naszych domowych kuchniach raczej nie znajdziemy.
7.02 Temat: Zabawa karnawałowa czyli "Tańce, tańce przebierańce"
Wykonaliśmy maski karnawałowe z szablonów i każdy uczestnik ozdobił je według własnego pomysłu. W drugiej części zajęć wspólnie bawiliśmy się przy muzyce. Były tańce, zabawy i inne atrakcje.
10.02 Temat: Serca i lampiony walentynkowe ( warsztaty)
Uczestnicy podczas zajęć wykonali z kolorowych pasków serca dla swoich sympatii. Ozdobione różnymi motywami słoiczki ze świeczką również prezentowały się bardzo okazałe.

ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017  


Ferie w świetlicy - Spytkowice

Podczas spotkań w świetlicy wiejskiej w Spytkowicach odbywały się różnego rodzaju zabawy. Dzieci chętnie angażowały się w zajęcia, wykonywały prace plastyczne, brały udział w zabawach ruchowych i konkursach. Zorganizowaliśmy ponadto warsztaty plastyczne podczas których powstawały witraże. W czasie ich wykonywania okazało się, że nie jest to taka prosta sprawa. Zadanie to pochłaniało dużo czasu i precyzji. Powstały piękne, kolorowe witraże, które dzieci zabrały do domów, aby udekorować swoje okna. W czasie warsztatów kulinarnych, poczuliśmy się przez chwilę kucharzami i ugniatając ciasto wykonywaliśmy czynności, w efekcie których powstały rogaliki, którymi po upieczeniu z chęcią się zajadaliśmy. Słodkości było tak dużo, że dzieci mogły zabrać do domu i poczęstować swoich bliskich.

Zajęcia, które odbywały się w świetlicy, były dla dzieci świetną okazją do poznania nowych technik plastycznych, kulinarnych, itp. a także niejednokrotnie lekcją samodzielności.ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017   ferie 2017  


Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach 2011 © switchprojekt