Tradycja Wielkanocna w Bachowicach/p>

Świąteczne smaki, zapachy i wielkanocna atmosfera. Po raz kolejny, tym razem w Bachowicach, spotkaliśmy się na corocznej uroczystości pn. "Tradycja Wielkanocna". To właśnie Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, stanowiące bogatą część naszej kultury. Dzięki owocnej współpracy z lokalnymi Kołami Gospodyń Wiejskich oraz Związkiem Emerytów i Rencistów mieliśmy możliwość zaprezentować te tradycje. Aby wspólnie z nami spędzić ten czas odwiedzili nas mieszkańcy gminy oraz goście, a znaleźli się wśród nich: Pan Andrzej Pająk - Senator RP, Pan Ryszard Mróz - Małopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie, Pan Marek Gajowy - Radny Powiatu Wadowickiego, Pan Ryszard Papanek - Wójt Gminy Spytkowice z powiatu nowotarskiego wraz z Panem Józefem Kościelniakiem - Przewodniczącym Rady Gminy oraz delegacją, Państwo Eugenia i Tadeusz Góreccy - Darczyńcy Ośrodka Caritas w Spytkowicach, Pan Jerzy Piórowski - Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice wraz z radnymi i sołtysami, Pan Tadeusz Dębski - Komendant Gminny OSP Spytkowice, Pan Mirosław Rzońca - Kierownik Posterunku Policji w Spytkowicach, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele prasy.

Podczas uroczystości mogliśmy obejrzeć fantastyczny program artystyczny w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca z Andrychowa. Ten wielopokoleniowy zespół popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje zwłaszcza regionu Krakowiaków Zachodnich. W swoim bogatym repertuarze mają m.in. programy zawierające suity tańców krakowskich, tańców śląskich, tańców narodowych oraz pieśni ludowe i utwory biesiadne, pieśni patriotyczne, pieśni kościelne, kolędy i pastorałki. Zespół bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Mogliśmy się przekonać, że sukcesy te są w pełni zasłużone. Program, który przedstawili przed naszą publicznością, zachwycił wszystkich zebranych. Artyści owacjami na stojąco poproszeni zostali o bis.

Był również czas na przemowy i życzenia. Zarówno Wójt Gminy Spytkowice - Pan Mariusz Krystian, jak i goście w swoich wystąpieniach nawiązywali do tego jak ważne jest kultywowanie naszych polskich tradycji. Ponadto złożyli wszystkim serdeczne życzenia.

Ostatnim i jakże smakowitym punktem w scenariuszu była degustacja potraw wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bachowic, Miejsca, Półwsi, Ryczowa, Spytkowic oraz Związek Emerytów i Rencistów ze Spytkowic.
Jajka faszerowane na różne sposoby, kiełbasy i pasztety, tradycyjny żurek, boczki, swojskie wędliny, wielkanocne baby, domowe ciasta, sery, galarety, sałatki - między innymi takich specjałów można było spróbować podczas uroczystości w Bachowicach. Wszystkie stoiska kusiły zapachami, niepowtarzalnym smakiem i oryginalnym wyglądem. Prezentowane potrawy wyglądały i smakowały wyśmienicie.

Tradycja Wielkanocna wpisała się już w naszej gminie w kalendarz imprez stałych. Mamy więc nadzieję, że za rok znów się spotkamy. Dziękujemy wszystkim za udział w tej uroczystości i życzymy Wesołych Świąt!tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  tradycja-wielkanocna-2019  


Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach 2011 © switchprojekt