Wizyta na Słowacji

W dniach 31 sierpnia - 1 września delegacja gminy Spytkowice odwiedziła partnerską gminę Divinka na Słowacji. W wizycie wzięły udział lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, Związek Emerytów i Rencistów oraz zespół regionalny "Pokolenia" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach.

Pierwszego dnia wspólnie z mieszkańcami Divinki oraz przewodnikiem udaliśmy się na wieżę widokową, która powstała z projektu pn. "Zwiększamy atrakcyjność pogranicza" w ramach Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020, realizowanego przez współpracujące od kilku lat gminę Spytkowice i gminę Divinka. Właśnie tego dnia odbyło się uroczyste poświęcenie wieży widokowej, która niewątpliwie stanowi świetną atrakcję turystyczną tej okolicy.

Następnie wzięliśmy udział w imprezie "Staroslovanska Divinka", podczas której swój koncert miał zespół regionalny "Pokolenia", a członkinie KGW oraz ZEiR przygotowały stół z potrawami regionalnymi. Zaplanowane prezentacje, występy bardzo nam się podobały. Po intensywnym i pełnym wrażeń dniu, udaliśmy się na nocleg, gdyż kolejny dzień również miał obfitować w ciekawe atrakcje.

Tak też się stało. Ten dzień rozpoczęliśmy od udziału w polowej Mszy Świętej, przy kapliczce w Divince. Wspaniała oprawa, urok okolicy pozwoliły na szczególne przeżycie czasu liturgii. Po jej zakończeniu i wspólnych rozmowach z naszymi słowackimi przyjaciółmi, udaliśmy się na piękny Zamek Strecno o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1316 roku. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy przewodniczki, która opowiadała jego historię. Następnie pojechaliśmy nad rzekę Vah, gdzie przesiedliśmy się na tratwy i płynęliśmy w dół rzeki podziwiając piękne widoki.

Ostatnim punktem naszego pobytu był wspólny obiad, po którym udaliśmy się w drogę powrotną. Wizyta u naszych sąsiadów w partnerskiej gminie była bardzo udana. Dziękujemy za życzliwe przyjęcie i ogromną serdeczność okazaną podczas tej wizyty.Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  Divinka  


Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach 2011 © switchprojekt